Ізраїльське кіно євреї жартують навіть над Біблією

Комедію за біблійним сюжетом покажуть у Петербурзі на фестивалі кіно Ізраїлю.
«Фестиваль ізраїльського кіно – 2011″ пройде в кінотеатрі «Аврора” (Невський проспект, 60) з 1 по 5 грудня.
Наталія Ефендієва, викладач історії кіно СПБГУКІ, редактор міжнародного фестивального агентства Tour de Film, одного з організаторів фестивалю, розповіла MR7 про особливості кіно Ізраїлю і тих фільмах, які побачать петербуржці.

Чим здивує фестиваль цього року?
На фестивалі покажуть 9 фільмів і все це будуть прем'єри, випущені в 2010-2011 роках. Картини, включені в програму, в російському прокаті не йшли і, можливо, і не підуть. Їх показували лише на фестивалі ізраїльського кіно у вересні в Москві.
Жанр, який переважає в програмі, – камерна драма, з невеликою кількістю персонажів у кадрі, і де сюжет розігрується на невеликому просторі.

За темами є, звичайно, свої особливості. Наприклад, фільм "Примітка" розповідає історію про двох учених, що викладають в Єврейському університеті в Єрусалимі, і вивчають Талмуд. Тобто режисер Йосеф Сідар вводить глядача відразу у дві сфери – наукову і релігійну.

Ретро-драми "Внутрішня граматика" Ніра Бергмана і "Сват" Аві Нешер – про людей, які вижили в Голокост, (або Катастрофу, як кажуть ізраїльтяни), але і в першому і в другому випадку все, що відбувається показується очима підлітків.
Чи є в програмі молоді режисери, дебюти?
Наймолодша – Яель Херсонський. Дебюти є, звичайно.

По-перше, дебют Яелі Херсонський в документалістиці – "Незакінчений фільм", по-друге, Міхаль Авіад, фільм "По тобі не видно" і Мулі Сегев з Адамом Сандерсон-комедія "Такий ось Содом".
Які сучасні тенденції ізраїльського кіно?
Ізраїльське кіно, з одного боку, вбудовується в загальносвітовий кінопроцес, а з іншого, намагається зберегти свій почерк. Звичайно, воно змінилося.

Наприклад, в 2010 році зняли перший ізраїльський фільм жахів "Сказ", в якому одну з ролей зіграв Генрі Давид, зірка фільму "Реставрація".
Інша особливість – це камерні драми: релігійні, психологічні, філософські. Це, звичайно ж, фільми про арабсько-ізраїльському конфлікті і фільм про Голокост.
По-справжньому ізраїльські фільми – це "Сват", "Внутрішня граматика" та "Примітка", вони будуть показані на фестивалі.

Треба сказати, що держава підтримує кіноіндустрію. На початку 1990-х було вирішено на державному рівні збільшити відрахування з телереклами на рахунок кіновиробництва. А в 2008 році і зовсім запропонували тим, хто готовий вкладатися в ізраїльське кіно, серйозні податкові пільги.
Плюс до цього в 1989 році відкрилися нові кіношколи.

Сама заслужена – Школа Сема Шпігеля. Там була розроблена нова методика викладання та підтримки викладачів і студентів. І ті, хто там навчається, і ті, хто вже випустився постійно завойовують призи на кінофестивалях різного рівня.
У програмі фестивалю 2 режисера – Йосеф Мадмоні і Яель Херсонський – випускники Школи Сема Шпігеля. Херсонськи, причому, закінчила її з відзнакою.
Чим відрізняється ізраїльське кіно від світового кіно сьогодні?

В Ізраїлі не знімають блокбастери. Ізраїльське кіно відрізняє особистісна, авторська інтонація. Режисер, як правило, не відстороняється від своїх героїв, а очевидним чином співчуває їм.
Візуально ізраїльське кіно ближче до кіно іранському. Багато ніжних фарб, розміреності і медитативного. Але разом з тим ізраїльські режисери не відмовляються від яскравих фарб і яскравих емоцій.

Зірки ізраїльського кіно – хто вони?
Актор Адір Міллер, який зіграв у фільмі «Сват” одну з головних ролей. Він комедійний актор, знімається на телебаченні. Безумовно, він один з головних молодих зірок в Ізраїлі.

Це, звичайно ж, Ліор Ашкеназі, яка зіграла одну з головних ролей у фільмі «Примітка”, це Сассон Габай, який зіграв головну чоловічу роль у фільмі «Реставрація”, це Євгенія Додіна, яка зіграла одну з жіночих ролей в фільм «По тобі не видно”.
Чи розуміють ізраїльське кіно в світі? В Росії?
Думаю, так. Ізраїльські історії універсальні. Все, що відбувається в Ізраїлі, могло трапитися й у нас.

Наприклад, у фільмі «Реставрація” головний герой після смерті свого друга-художника не бажає покидати майстерню. Але його син пропонує закрити справу, побудувати житловий будинок на місці майстерні, і заробляти гроші. Цю фабулу можна перенести на російську або американський грунт, вийде те ж саме.
Фільм «Сват” Аві Нешер купила французька компанія для прокату.

Значить, ізраїльські картини виходять в європейський і світовий прокат. Якщо ці фільми купують – вони цікаві публіці.
А як щодо єврейського гумору в картинах?
Я підозрюю, що ізраїльське кіно відомо глядачам тільки з чуток.

І жодної ізраїльської комедії російські глядачі не бачили, хоча б тому, що ці фільми не випускаються в широкий, масовий прокат. Але багато хто чув єврейські анекдоти.
Саме такий єврейський, одеський гумор проявляється у них в комедіях. У найважчих ситуаціях герої все одно примудряються жартувати. Гумор у євреїв дуже емоційний, дуже багато іронії в їх комедіях.

Вони вміють сміятися над власними недоліками. А «Іронія – ознака розуму”, – як казав Оскар Уайльд. Тому, мені здається, ізраїльське почуття гумору має бути близько російському глядачеві.
У комедії "Такий ось Содом" як сценарної основи використовували Священну книгу – Біблію! Тобто ізраїльські режисери можуть подивитися на свою історію з дуже великою часткою гумору, сарказму та іронії.

Які ізраїльські стрічки популярні у самих євреїв і чому?
Фільм «Такий ось содом” став лідером прокату. Дуже популярні жанрові фільми – комедії, детективи, жахи. А також популярні камерні картини. Взагалі у всіх ізраїльських картин, які виходять на внутрішній ринок, щаслива доля.

ТОП – 5 ізраїльських стрічок, які обов'язково варто побачити російському глядачеві:
«Кадош”, режисер Амос Гітай
«Вальс з Баширом”, режисер Арі Фольман
«В кінці світу наліво”, режисер Аві Нешер
«Лимонне дерево”, режисер Еран Рікліс
«Бофор”, режисер Йосеф Сідар

Advertisements
This entry was posted in Кіно and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s