Титан з Тбілісі

Чи здатний мільярдер Бідзіна Іванішвілі звалити президента Саакашвілі? – Запитує Foreign Policy. Іванішвілі – новий феномен в політичному житті Грузії, людина, про яку зараз найбільше говорять, пояснює журналіст Томас де Ваал.
Автор зустрівся з Іванішвілі в Тбілісі, в "футуристичному замку, побудованому японським архітектором Шином Такамацу і оточеним невеликим лісом із сучасних скульптур".

Мільярдер виявився невисоким, бездоганно одягненим, усміхненим людиною. "Він тримається просто, любить побалакати, але водночас, відчувається величезна впевненість у собі і колосальне самовладання", – оповідає автор.
На думку видання, Іванішвілі за місяць перевернув політичне життя Грузії з ніг на голову. Саакашвілі зумів зберегти владу після війни з Росією і поступово повернув собі ініціативу, нагадує автор.

Напередодні виборів 2012-2013 року Саакашвілі і його оточення знову опинилися в пануючому положенні і практично мали монополію на виконавчу владу, парламент, місцеві органи влади та ЗМІ.
Тут на сцену вийшов магнат Іванішвілі. Він сколотив в Росії капітал (на даний момент 5,5 млрд доларів, за оцінками Forbes) і пішов на спокій – оселився в рідному селі в Грузії, став активно жертвувати на школи, театри, церкви, мистецтво.

При цьому він взагалі не з'являвся на публіці, за що був прозваний "Граф Монте-Крісто".
"І раптом, як би ні з того ні з сього, 7 жовтня Іванішвілі оголошує, що займеться політикою, кидає виклик Саакашвілі і планує на виборах майбутнього року" прийти до влади ", – повідомляє видання.
Мешканці Тбілісі знайомі Де Ваала протягом останнього року говорили, що правляча партія зробила багато хорошого, але надто зациклилася на збереженні влади і втратила контакт з народом.

Багатьом грузинам набрид нинішній режим, але опозиція маргіналізувати і серйозної альтернативи Саакашвілі не існує, переказує журналіст слова своїх джерел.
У цій обстановці поява Іванішвілі на політичній арені викликало жвавий інтерес.

Але самого Іванішвілі знайомі журналіста оцінили по-різному: одні говорили, що він змінив правила гри і дає людям надію, інші радили почекати, поки у нього з'явиться політична програма.
"Рядові грузини, з якими я поспілкувався, майже налякали мене своїм ентузіазмом", – пише автор. Таксисти і знайомі, далекі від політичних кіл, підтримали Іванішвілі одностайно, посилаючись на те, що він "дуже багато зробив для Грузії".
"Первинна реакція уряду на демарш магната була ворожою та шкідливою для самого уряду", – пише автор, пояснюючи, що Іванішвілі і його дружину позбавили громадянства, і він звернувся безпосередньо до президента.

Уряд також провело перевірку в банку, яким володіє Іванішвілі, а проурядові ЗМІ спробували саботувати його прес-конференцію. "Всі ці зусилля розбилися об зростання популярності Іванішвілі і недовіра до урядової версії подій", – йдеться в статті. Правда, в Іванішвілі бачать швидше рушій змін, ніж конкретну особистість.
"Рано чи пізно його особистість стане щось означати", – пише автор і переходить до розповіді про свою бесіду з мільярдером.

На питання, що змусило Іванішвілі прийти в політику, магнат відповів, що раніше підтримував нинішній уряд, але в 2008 році визнав, що Саакашвілі переміг на президентських виборах нечесно. "Я допомагаю опозиції прийти до влади, оскільки вона не здатна зробити це самотужки", – сказав Іванішвілі.
Нову економіку Грузії Іванішвілі назвав "потьомкінське село", яку створив уряд.

За його словами, у сфері бізнесу стало навіть менше свободи, ніж при Шеварднадзе, так як уряд жорстко контролює доходи, ЗМІ і суди.
"Що в Іванішвілі людей найбільше турбує? Те, що він заявляє про свою перемогу із залізною впевненістю. Як я кажу, Грузії не потрібен ще один месія, – пише автор. – Останніх трьох президентів – Гамсахурдіа, Шеварднадзе і Саакашвілі – по черзі вітали як рятівників країни.

І кожен раз ейфорія витіснялася розчаруванням ".
У відповідь Іванішвілі розсміявся. "Я прошу моїх прихильників:" Не ідеалізуйте мене! "- Сказав він і зазначив, що уклав альянс з двома незалежними опозиційними партіями, особливо тісний – з партією прозахідного політика Іраклія Аласанії.
"Але характерно, що його рецепт радикальний і тримається на його власній фігурі.

Він каже, що збирається сформувати новий уряд, змінити систему і піти у відставку", – говориться в статті.
Журналіст запитав Іванішвілі про його ставлення до Росії. Той, на думку автора, вміло лавірував.

З одного боку, в серпні 2008-го Росія вчинила неправильно – "здійснила колосальну агресію проти грузинського народу", сказав він. "З іншого боку, я чудово розумію, що ми не повинні це драматизувати", – додав Іванішвілі. "Моя команда і я будемо змушені негайно почати переговори з Росією, щоб вийти з цієї ситуації застою", – заявив Іванішвілі. За його словами, він вже почав розпродавати свої російські активи.

З бесіди автор виніс відчуття, що Іванішвілі є "своїм власним проектом" і керується щирими намірами. Проте Де Ваала насторожує, що рецепт магната – це одноосібне втручання однієї людини, та й Грузія шукає нового рятівника нації. Для маленької Грузії поява чергової яскравої особистості на політичній сцені – колосальне випробування, вважає автор.
За матеріалами: Foreign Policy

Advertisements
This entry was posted in Цікаве за день and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s